sobota 7. ledna 2012

Online na myšlenkové mapy

Ve výuce se stále více prosazuje využívání myšlenkových nebo pojmových map. Chcete-li se o myšlenkových mapách dovědět něco více, určitě navštivte web Myšlenkové mapy, kde najdete, jak je tvořit nebo k čemu se dají využívat. Pokud chcete vidět, jak myšlenkové mapy vypadají, určitě se podívejte na Mind map library nebo navštivte některý z odkazů uvedených v článku Michala Černého Kde hledat inspiraci pro myšlenkové mapy. Myšlenkovými mapami se zabývá také Inspiromat na Metodickém portálu Rvp a v článcích [1], [2] na webu WORKaholic BLOGuje Lukáše Bajera se můžete inspirovat při jejich použití ve výuce.
Protože jsou jsou ve škole stále ve větší a větší oblibě aplikace webu2.0, podívejme se, jak tedy na myšlenkové mapy online a pokud možno zdarma.

Bubbl - jednoduchá aplikace pro tvorbu myšlenkových map, jejíž použití je rychlé. Můžete pracovat bez registrace. Nabízí jednoduchá nastavení barvy a velikosti písma. Výslednou mapu si můžete uložit jako obrázek nebo rovnou vytisknout. Registrace je bezplatná a získáte navíc možnost svoji mapu si uložit online a kdykoli se k ní vracet, nebo také možnost vložit ji na svůj web. Bubbl umožňuje pouze vkládání textu.   

MindMeister - registrace je zdarma a lze také využít přihlášení přes účet Googlu nebo Facebooku, který většina žáků, alespoň ve vyšších ročnících, má. Umožňuje vkládání obrázků z připravené galerie nebo z internetu. V neplacené verzi je nastavení spolupráce omezeno. Spolupracovat mohou buď všichni, kteří se na mapu dostanou, nebo nikdo. Ve výuce nám zřejmě toto vadit nebude, protože zapojení náhodného návštěvníka je značně nepravděpodobné a vždy po práci lze zase přenastavit práva. Mapu lze sdílet na web. Free verze je ovšem omezena jen na 3 mapy. Existují i aplikace pro Android a iPhone, které jsou zdarma.

Mindomo -  stejně jako u MindMeister je registrace zdarma a také lze využít přihlášení přes účet Googlu nebo Facebooku. Umožňuje vkládat nejen obrázky z internetu a odkazy, ale i videa z Youtube. Pomocí emailu můžete přizvat ke spolupráci další tvůrce. Pokud používáte program Freemind, je možné soubory z tohoto programu importovat do aplikace Mindomo a následně upravovat. Výslednou mapu lze uložit (až 7 map ve free verzi), exportovat jako obrázek nebo přímo sdílet na web.
 
Slatebox - klady a zápory Slateboxu jsou uvedeny v PEPOUŠově nápadníku v článku

Wisemapping - aplikace k použití již na jedno kliknutí.  Ihned lze začít pracovat. Bez registrace ale nelze mapu uložit, registrace je však zdarma a rychlá. Aplikace nabízí možnost exportu i do vektrového soubor. Je vhodná pro tvorbu textových myšlenkových map. Nelze přidávat obrázky, pouze přednastavené ikony nebo poznámky.

Mind42 - vyžaduje registraci, která je zdarma. Potom již můžete program plně využívat. Lze vkládat obrázky a odkazy a k tvorbě přizvat spolupracovníky. Výslednou mapu můžete exportovat ve formátech rtf, pdf, png, jpeg a nebo do souborů programu Free Mind. Lze ji také integrovat do vlastního webu.

Lucidchart - je aplikace, která také může sloužit k tvorbě myšlenkových map, ikdyž její využití je mnohem širší. Je určena pro tvorbu velkého množství různých diagramů (vývojové, organizační, Wennovy, mapy webových stránek), umožňuje výběr ze stovek různých tvarů, vytahování linií z jakéhokoli objektu, při vkládání vlastních obrázků podporuje metodu drag and drop. Export je možný jako obrázek.

Gliffy - aplikace podobně jako Lucidchart umožňuje nejen tvorbu myšlenkových map, ale mnoha dalších diagramů a schémat. Nabízí i možnost tvorby interiérového designu. Ve verzi pro vyzkoušení lze začít používat okamžitě bez jakékoli registrace. 

Cacoo - aplikace, u které se musíte registrovat, ale opět lze využít účty Google a Facebook. Velmi příjemná je možnost nastavení češtiny. Stejně jako dvě předchozí aplikace má velké množství šablon, takže ji lze použít mnoha způsoby. Umožňuje export i ve formě obrázku. Dále nabízí i možnost online spolupráce a umístění výsledného díla na web. Ve free verzi je možné mít 25 listů v jediné složce a spolupracovat s 15 uživateli.

Glinkr - jednoduchá aplikace na tvorbu myšlenkových map. Lze omezeně vyzkoušet bez registrace, ta je ale jednoduchá a zdarma. Program je publikován pod licencí GPL3.  

Comapping - i pro vyzkoušení je nutná registrace. Lze vkládat text a ikony. Nabízí velké množství různých typů exportu výsledné mapy včetně vektorového souboru nebo souboru programu Freemind.   

Spiderscribe -  Velmi pěkně vyhlížející aplikace, která je zatím, v beta verzi zdarma. Po jednoduché registraci, lze tvořit mapu, do které lze vkládat nejen text a obrázky, ale i celé textové soubory a mapová okénka.Lze přidávat spolupracovníky a publikovat na webu.
Text2mindmap - nástroj pro rychlou tvorbu jednoduchých myšlenkových map. Použitelný ihned, bez registrace. Oproti ostatním zde uvedeným aplikacím nevytváříte přímo myšlenkovou mapu, ale vlastně strukturovaný text, který známe například z textových editorů pod názvem seznam s odrážkami. Tento text se pak následně konvertuje do myšlenkové mapy. Aplikace nabízí jen velmi omezené možnosti nastavení a ovlivnění umístění textu. Mapu lze uložit jen jako obrázek. Nenabízí žádnou možnost sdílení a spolupráce online. Její uplatnění vidím hlavně v ukázce, jak myšlenková mapa vypadá. V případě, že již máme předem připravený strukturovaný text, je její vytvoření totiž otázkou sekund.

8 komentářů:

 1. Skvělý přehled!

  Pár zkušeností s programem Spiderscribe - práce velmi snadná a intuitivní, využili jsme i sdílení, které bylo bezproblémové. Co mne pozlobilo, byl tisk. Hotové mapy jsem chtěli založit do sešitu jako zápis a rozsáhlejší mapy vytisknout čitelně byl docela oříšek. Ukázku mapy najdete na http://goo.gl/gmwCU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že p. Masaryk má "obrovskou radost" nad množství gramatických chyb, které zde stojí na každém rohu.

   Největší pecky jsou zde:

   "14. října 1918 se stal přecedou prozativní vlády česloslovenska"
   "odjel do exilu prosinci 1914 abi pojoval ze zehranicí proti Rakousku-Uhersku"
   "*7.3.1850 Hodnín" - zde by se asi zeptal, kde se to vlastně narodil?

   Pak následují různé překlepy a podivná slova, u kterých občas nevíte, co tím chtěl básník říci.

   Nevím, do jaké míry se tato mapa Vám vryla do paměti jako plnohodnotný stav o významném člověku. Za sebe musím říci: "chudák Masaryk" :-(

   Smazat
 2. Pěkná ukázka Jitko.
  Rozsáhlé mapy je asi nutné tisknout jako plakát na více listů, program sám tuto možnost nabízí.
  Tisk na 2x2 nebo 3x3 stránky, jinak je asi písmo moc malé a nečitelné. Pak by se do sešitu dali třeba složit?

  OdpovědětSmazat
 3. Díky za spoustu nových odkazů. Dovolila jsem si Tvůj příspěvek vložit mezi doporučené v digifoliu o myšlenkových mapách - http://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=2039

  OdpovědětSmazat
 4. V době kdy jsem tiskla, tak tam ta volba nebyla. Tak to vylepšili :)

  OdpovědětSmazat
 5. Asi se to Jitko, nelíbilo ani ostatním, a tak program upravili :-). Je to stále beta verze, takže asi možná dojde i k dalším úpravám, ale mám dojem, že jednou z nich bude zpoplatnění :-(.

  OdpovědětSmazat
 6. Pozor na mind42.com - myslím, že od začátku prosince už funguje ve dvou verzích - ve verzi zdrama a potom placené, které umožňuje sdílení jedné mapy více uživatelům. Pro školské potřeby stačí verze zdarma, i při spolupráci méně než 6-7 žáků na jedné mapě se učitel v běžné třídě pekelně zapotí.

  OdpovědětSmazat
 7. To je zajímavé Lukáši, nic takového jsem nikde nenalezla. Přidala jsem 8 spolupracovníků a vše je vpořádku. Je to omezeno nějakým počtem?

  OdpovědětSmazat